середа, 2 квітня 2025 р.

Дбаючи про історико-культурну спадщину

 

Початок 2025 року приніс приємну й обнадійливу звістку для Радомишльської громади. Завдяки принциповій і послідовній позиції громадських активістів та небайдужих громадян, зокрема мешканців Раковицького, Забілоцького й інших сусідніх з ними старостинських округів, вдалося протидіяти намаганням ділків різного пошибу прибрати до рук родовище доломітів біля Негребівки, щоби перетворити надзвичайно мальовничу нині місцину на відпрацьоване й непридатне для життєдіяльності пустище.

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України відмовило Товариству «Доломіне» у видобутку тут цих копалин. Обгрунтовуючи відмову у видачі висновку з оцінки впливу на довкілля планованої видобувної діяльності, екологи навели величезний перелік природоохоронних порушень, що ними прагнули знехтувати заявники.

І не тільки природничих.

Серед підстав для відмови з-поміж вагомих чинників вказано ігнорування розробниками чинного законодавства з охорони культурної спадщини. За їхніми твердженнями, на території об'єкта планованої діяльності (тобто, кар’єру) та в зоні безпосереднього впливу об'єкти культурної спадщини чи їх частини, об’єкти або предмети археологічної спадщини, знахідки археологічного або історичного характеру, об’єкти архітектурної спадщини та їх охоронні зони не обліковуються.

Натомість за реєстрами відділу культури та туризму Радомишльської міської ради, наданими Житомирською ОВА, на території Раковицького та Забілоцького старостинських округів обліковано вісім об’єктів культурної спадщини, які перебувають під охороною. Ось їх перелік.

1. Змійовий вал Х-ХІ ст. нашої ери, охоронний номер 1084, пам’ятка розташована на північно-східній околиці с.Раковичі, урочище «Бадзянівка».

2. Змійовий вал Х-ХІ ст. нашої ери, №1087, пам’ятка археології – за 1,5 кілометра на захід від села Негребівка.

3. Поселення Негребівка – І, епоха бронзи, Київська Русь, пізнє середньовіччя, №3865, пам’ятка археології – за 850-900 метрів на південний схід від Негребівки, лівий берег струмка.

4. Забілоччя – І, ранньозалізний вік, №3521, пам’ятка археології – за 1,5-1,6 кілометра на північний захід від Забілоччя, серед заболоченої місцевості (басейн ріки Білка).

5. Забілоччя – ІІ, епоха брони, пізнє середньовіччя, №3522, пам’ятка археології – за 1,1-1,2 кілометра на північний захід від Забілоччя, біля лісу, лівий берег річки Білка.

6. Забілоччя – ІІІ, епоха бронзи, пізнє середньовіччя, №3523, пам’ятка археології – за 1,2-1,3 кілометра на північний захід від Забілоччя та за 350-400 метрів на північний захід від колгоспної ферми, біля лісу, лівий берег річки Білка.

7. Забілоччя – ІV, епоха бронзи, №3524, пам’ятка археології – за 1,7-1,8 кілометра на захід від Забілоччя та за 500-550 метрів на південний захід від колгоспної ферми, біля лісу, лівий берег річки Білка.

8. Забілоччя – V, епоха бронзи, №3525, пам’ятка археології – за 1,5-1,6 кілометра на захід від Забілоччя та за 1,4 кілометра на південний захід від колгоспної ферми, біля лісу.

Відтак розробники не дослідили вплив будівельних, меліоративних, шляхових та інших робіт, що можуть призвести  до  руйнування,  знищення   чи   пошкодження  зазначених памяток. Відповідно до законодавчих вимог, такі роботи можуть виконуватися  тільки  після  повного дослідження цих об'єктів за рахунок коштів замовників зазначених робіт.

Втім, як зазначають активісти, боротьба триває.

Тож захищаймо і наше сьогодення, і наше майбутнє, і наше минуле!

З музейної колекції стародавніх артефактів, знайдених на території Раковицького старостинського округу.

 


Газета «Зоря Полісся», 28 березня 2025 р.

 

Немає коментарів:

Дописати коментар